Witaminy zdrowie i ty

W ostatnim okresie ciągle rośnie poziom zainteresowania witaminami, suplementami i różnymi składnikami zdrowotnymi, przede wszystkim zaś pochodzących od roślin. Liczne badania naukowe udowodniło przecież po wielokroć, iż osoby, które wprowadzą dietę która zwiera dużo warzyw i owoców, pełnoziarniste wyroby ze zboża oraz uzupełniające dietę przez suplementy, stosunkowo rzadko zapadają na choroby cywilizacyjne, a szczególnie układu krążenia i patologie przewlekłe. Poza węglowodanami witaminami oraz dodatkami mineralnymi to taka zdrowa żywność wytwarzana z roślin, ma też co niemiara innych składników należących do fitofaktorów.naturalna witaminy Dla twojego zdrowia istotna jest więc nie tylko witamina C jak to niektórzy sądzą i jednak nie wszystko można dostarczyć organizmowi łykając pewne suplementy. Jeżeli sądzisz, iż zjadanie jedynie witaminy C 1000 załatwia sprawę uzupełniania diety to przykro mi lecz jesteś w wielkim błędzie. Zdrowe odżywianie to jest to, o co wszak należy dbać, a głównie zabiegając o urozmaicenie pożywienia zawierającego odżywcze składniki. Na nasze zdrowie ma wpływ bardzo dużo składników.

Czym są więc owe fitozwiązki? To są naturalne składniki chemiczne, które należą do wielu rożnych grup chemicznych, występują one w niemal wszystkich warzywach i owocach. Powodują, że mają one określony kolor, zapach i aromat. Niekiedy określa się ich jako witaminy nowej generacji, pomimo, że nic w nich nowego. Ochraniają przed rodnikami tlenowymi, chorobami serca, przyspieszonym starzeniem się.

Inspirują one funkcjonowanie enzymów w naszej wątrobie, w wyniku czego niektóre czynniki nie są tak szkodliwe.

Tym niemniej jednak mogą wytwarzać reakcje niekorzystne, przykładowo obniżenie wchłaniania pewnych witamin, w szczególności witaminy B2, A, E, D; uczulenia, swędzenie spowodowane zawartością związków eterycznych.

Niewątpliwie największa grupa fitoskładników są to polifenole, które obok witaminy C oraz E są antyoksydantami. Prawdopodobnie najsilniejszy z nich to rosweratol, który występuje głównie w skórce winogron, orzeszkach ziemnych a także w czerwonym winie, które produkuje się w warunkach beztlenowych, dzięki czemu uniemożliwia się oksydację polifenoli. Są one w stanie, wspólnie z witaminami, ochraniać nasz organizm przed wolnymi rodnikami jak również potrafią walczyć z bakteriami. W sposób wybiórczy dają radę zwalczać komórki nowotworowe a także blokują funkcjonowanie enzymów które odpowiadają za występowanie przerzutów. Flawonoidom, które też należą do polfenoli przepisuje się działanie antymiażdżycowe, co oznacza, że wszystkie osoby zagrożone chorobami cywilizacyjnymi zapewne powinni dbać by jadać pożywienie mające w swoim składzie te ważne składniki. Z tego wszystkiego wynika, iż choć suplementy diety, włączając w to tabletki mające w składzie najlepsze witaminy to dzisiaj konieczność, ale nie można zapominać by w naszej diecie były zawarte antyoksydanty. Zdrowa żywność to wszak bardzo ważny czynnik zdrowia i witaminy oraz suplementy w tabletkach, czy w buteleczkach, choć także ważne, nie mogą zastępować tego co rozumiemy jako zdrowe odżywianie.

Wielu ludzi sądzi, że tylko witamina C jest czymś, o co trzeba zabiegać w diecie, a niestety jest to wynik niedoinformowania i nie wystarczy łykać np. C 1000. Potrzebne są i inne suplementy i (niewątpliwie) odpowiednia, najlepiej personalnie dobrana dieta. Zdrowie to coś, co zależy głównie od ciebie, a od twojej diety przede wszystkim. Co zrobisz z taką informacją?

This entry was posted in Witaminy and tagged suplementy, witamina c, witaminy, zdrowie. Bookmark the permalink.

Kliknij