Omega 3

W tej kwestii jest istotne, że aktualnie nasz zasób wiedzy w zakresie zalet wynikających z dostarczania do organizmu kwasów nienasyconych typu omega 3 jest ciągle za słaba.  zamieszkujących wysoko rozwinięte kraje świata zjada zdecydowanie nazbyt wielką ilość kwasów tłuszczowych omega-6.  Znajdują się one w szczególności w mięsach wieprzowych i wołowych,  wszelakich serach, w \”sklepowych\” olejach (np. słonecznikowym).Tradycyjna, polska dieta prawie zawsze ma absolutnie nieodpowiednią proporcję omega 6  do omega 3 i ma relację nie mniej 15:1. Kwasów nienasyconych typu omega3 powinno być dużo więcej, by zrównoważyć działanie procesów tworzących zapalenie w organizmie.
NNKT z rodziny omega 3 (np. olej z ryb) i NNKT omega 6 (np. olej ogórecznikowy) czasem są suplementowane dzieciaczkom i młodzieży ponieważ posiadają znaczący wpływ na szybkość rozwoju psychofizycznego, a także oddziaływują skutecznie na układ odpornościowy.
Jednak suplementy a także występujące w naturze związki omega 3 nie są oferowane jedynie dla osób młodych. Kwas omega 3 to w szczególności DHA czyli dokozaheksaenowy i EPA eikozapentaenowy, Trzeba zwracać uwagę aby były one w odpowiedniej relacji do siebie. Podniesienie ich spożycia zmniejsza stan tzw. niedobrego cholesterolu a także zapobiega chorobie niedokrwiennej serca. Z tego względu są używanie przy profilaktyce miażdżycy. Standartyzowane dostarczanie owych NNKT (Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe) daje organizmowi konieczną porcję bardzo pożądanych składników, jakich często jest o wiele za mało w polskiej diecie.
Tak więc już we wczesnym dzieciństwie należy zapewnić potrzebną ilość omega3 w spożywanych potrawach, lub w suplementacji, by w późniejszym czasie cieszyć się ze zdrowia. Te kwasy NNKT zapewniają odpowiedni wzrost młodych ludzi i chronią nieco starszych przed chorobami zachodniej cywilizacji. Zdrowie jest jakże istotne, a dieta w dzisiejszych realiach najczęściej nie zapewnia w odpowiednim stopniu koniecznych do zdrowia związków, w tym nie wyłączając kwasów omega 3. Istnieje konieczność więc aby zapewnić to poprzez przyjmowanie preparatów.
Funkcjonowanie omega 3 polega nade wszystko na tym, że redukuje ilość trójglicerydów, wspomaga w stabilizowaniu właściwego ciśnienia krwi, dopomaga układowi krążeniowemu. Kwasy tłuszczowe są potrzebne do odpowiedniego wzrostu i rozwoju mózgu i siatkówki u maluchów. Redukują ewentualność agregacji płytek krwi a także ulepszają działanie naczyń krwionośnych. Nadto zmniejszają zapalenia powiązane z artretyzmem, łuszczycą oraz astmą.
Dodatkowo NNKT omega3 ochraniają przed nowotworem jelit, oraz zmniejszają też ryzyko wystąpienia powikłań powiązanych z cukrzycą, ale w szczególności omega3 są potrzebne do odpowiedniego działania błony komórkowej. Oczywiście błony komórek skóry składają się też z niezbędnych kwasów tłuszczowych, czyli kwasy omega-3 mają istotne znaczenie dla zachowania jędrnej, zdrowej skóry. W dodatku właśnie te kwasy tłuszczowe zwiększają aktywność enzymów antyoksydacyjnych, a te enzymy osłaniają komórki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.
Organizm nie potrafi wytwarzać n-3, czyli, że muszą być zajadane w jedzeniu, lub jako suplement. Kwasy tłuszczowe omega-3 są wysoko nienasycone, czyli raczej nietrwałe i szybko mogą ulegać utlenianiu. Trzeba więc sprawdzić aby łykane suplementy spełniały kryteria jakości, a nie by były tanie i nie wiadomo jakiej jakości. Za sumę 20-30 zł nie ma żadnych możliwości uzyskania dobrej jakości produktów omega3 z EPA i DHA. W ich wytwarzania muszą być konsekwentnie przestrzegane normy, surowce powinny być standaryzowane, co w praktyce oznacza, że suplement ma mieć stały skład i parametry, a olej używany do produkcji powinien pochodzić z czystych wód oceanicznych (nie zaś z zamkniętego, zanieczyszczonego morza typu Bałtyk. Istotnym warunkiem otrzymania dobrej jakości preparatów omega 3 jest przeprowadzenie procesu deodoryzacji, winteryzacji i filtracji. No a jaka jest twoja omega 3?

This entry was posted in Witaminy and tagged EPA, kwasy nienasycone, omega 3, omega3, tran. Bookmark the permalink.

Kliknij

Comments are closed.